Výběr grafického tabletu

Photoshop, vektory atd.
Post Reply
Aiki
Posts: 85
Joined: October 17, 2011, 6:23 pm
Facebook: http://facebook.com/

Výběr grafického tabletu

Post by Aiki »

Jaký by jste doporučili grafický tablet (první do mé sbírky výtvarných potřeb, nicméně nemám žádnou zkušenost s kresbou v elektronické podobě... ) ?? Co si myslíte o Wacom Inkling ??
Pelpet
Posts: 734
Joined: August 6, 2011, 12:03 am

Re: Výběr grafického tabletu

Post by Pelpet »

Podivná technologie... nemám s ní zkušenosti a vzhledem k ceně bych si raději koupil běžný tablet, na který se můžeš spolehnout, že bude OK. Já mám Wacom Intuos 4 S a jsem maximálně spokojen. Stál mě něco přes 5K, ale teď už bude za míň.
(I když teď už bych asi i víc investoval, tehdy jsem nevěděl, co od toho čekat.)
Likandro
Sympaťák fóra
Posts: 162
Joined: August 20, 2011, 11:52 am
Contact:

Re: Výběr grafického tabletu

Post by Likandro »

Jednoznačně klasický tablet. Určitě Wacom. Řada Intuos je nejlepší. Ještě by se někde dala sehnat čtyřka za menší peníze než aktuální pětka. Velikost bych volil spíš větší, protože jakmile jednou začneš dělat velké plochy a detaily, jde to s tím A6 (pravda mám hodně starý Graphier 3) špatně, respektive ne tak pohodlně, jak by mohlo. Takže jestli máš dost peněz, tak velikost A5, myslím, že tomu říkají M.
Aiki
Posts: 85
Joined: October 17, 2011, 6:23 pm
Facebook: http://facebook.com/

Re: Výběr grafického tabletu

Post by Aiki »

Jde spíš o výhledovou koupi zatím,, dají se třeba do takového tabletu přetahovat obrázky, které se dále upravují ? A jak je to s životností baterií - tuhle část poslední dobou docela řeším, nechtěl bych jít do něčeho, u čeho se mi s postupem času zkracuje životnost baterií bez možnosti výměny za novou apod. chci si koupit i normální tablet a tam ve většině případů baterie měnit nelze, nicméně doufám, že jsou již na takové úrovni, že se jejich výdrž nějak moc nemění ..

Rovněž by mě zajímalo jak je to tedy s naťuknutou úrovní detailů obrázku ,, jak velký musím kreslit, když chci dejme tomu pozadí 500 x 500px a jak je tomu s reálným obrázkem skenovaným do pc ? V tabletu to asi nebude moc složité, nastavit si velikost, nebo udělat vetší a pak jej zmenšit o trochu ,, ale co s tím když si něco nakreslím na A4 a chci to použít v pc ?
Pelpet
Posts: 734
Joined: August 6, 2011, 12:03 am

Re: Výběr grafického tabletu

Post by Pelpet »

Být tebou si nejdřív vůbec přečtu, co to grafický tablet je... Evidentně moc nevíš, co to vůbec je.
1) grafický tablet s baterkama!? to existuje? Napájení snad zásadně přes USB, ne?
2) co se mého intuos 4 S týče a kreslení velkých ploch s ním... nemám potíže. Ten tablet má tolik aktivních bodů, že detaily nakreslím úplně pohodlně i bez zvětšení. Když by mi i přesto chybělo, poslouží precision mode.
3) skenování obrázků nemá s grafickým tabletem absolutně nic společného. Na to je scaner.
4) rozlišení 500×500px je nic. Když kreslím, tak používám klidně čísla okolo 4 tisíc px. Posléze to zmenšit není problém na rozdíl od zvětšení, které kvalitu zhorší.
5) čárka v textu se píše jedna a před ní se rozhodně nepíše mezera. Mezera patří ZA čárku a nikde jinde.
Likandro
Sympaťák fóra
Posts: 162
Joined: August 20, 2011, 11:52 am
Contact:

Re: Výběr grafického tabletu

Post by Likandro »

Grafický tablet je taková placka s tužkou. Nic se do něj nepřetahuje. Obrázky se přetahují v počítači do grafického editoru. Dneska už (snad) žádné nepoužívají napájecí baterie. Od Wacomu docela určitě ne.
Co se týče velikosti tabletu týká, tam dej na Pelpeta. Má citlivější tablet se čtyřnásobnou hodnotou přítlaků a minimálně dvojnásobným rozlišením. Takže tam možná už problém, o kterém mluvím, není nebo ne tak výrazný. Neposoudím. Osobně bych stejně volil pro pohodlnost větší: aktivní plocha tabletu znázorňuje tvůj monitor, takže pokud používáš tablet o velikosti A6, což je velikost S, a monitor má 21 (a více) palců, je to poněkud nepoměr, protože s plochou větší než je A4ka pracuješ na zařízení menší než čtvrtinové velikosti. Jde to, po chvíli si zvykneš, ale jestli máš dost peněz, do budoucna se větší vyplatí. (Ještě jinak to znamená, že čára, kterou kreslíš na tabletu o velikosti jednoho centimetru pak má třeba čtyři na monitoru.)
Pokud jde o scanování, tak velikost naskenovaného obrázku souvisí s nastavením skenování, tedy na tom kolik bodů na palec (hodnota DPI) nastavíš. Pro tisk většinou stačí 300. S obrázkem pak ale stejně budeš pracovat v grafickém editoru, takže si ho upravíš a zvětšíš/zmenšíš podle svých potřeb. Jsem na vývojářském fóru, takže předpokládám, že to chceš hlavně na tvorbu herní grafiky. Tam tě nějaká dpi v podstatě nemusejí zajímat, prostě ty věci uděláš veliké na pixely tak, jak potřebuješ.
Pelpet
Posts: 734
Joined: August 6, 2011, 12:03 am

Re: Výběr grafického tabletu

Post by Pelpet »

Ten nepoměr velikosti tabletu a obrazovky lze kompenzovat pomocí driveru, který umožňuje nastavit, jakou část monitoru chceš tabletem ovládat. Defaultně je to 100% obrazovky, ale pokud si nastavíš, že chceš tabletem ovládat jen určitou část, můžeš si to klidně nastavit i tak, že 1cm na tabletu = 1cm na monitoru... Ale ano, větší plocha je v těchto případech určitě pohodlnější. Jen říkám, že i takto to lze řešit a že to ty Wacomovské drivery běžně nabízí.
User avatar
PepiCzech
Posts: 41
Joined: August 6, 2011, 8:56 pm
Facebook: http://facebook.com/
Location: Kunštát
Contact:

Re: Výběr grafického tabletu

Post by PepiCzech »

Přidám taky názor.

K poslednímu řečenému, lze přepínat mezi vícero způsoby chvoání, já využíval dřív tablet=displej (monitor), od té doby co mám 24" používám režim, kdy prostě kreslím po ploše a když dojedu na hranu tabletu, přizvednu stylus, trošku se vrátím a pokračuji. Není to úplně dokonalé, ale nic co by vyloženě překáželo, je to o zvyku.

Vlastním už léta Wacom Bamboo A6+ a jsem v zásadě spokojen, tehdy za 2500,- to byla supe koupě, teď se věnuji na trochu hlubší úrovni retuším, bez tabletu ani ránu, a Bamboo mi pořád stačí.

Pokud tě netíží finance, doporučuji rovněž A5, pokud chceš vyzkoušet nebo řešíš cenu, i s A6 formátem jde docela dost udělat a ani časem to není vyloženě brzda...
susuki5678
Posts: 15
Joined: September 8, 2015, 5:16 am
Facebook: http://facebook.com/

Re: Výběr grafického tabletu

Post by susuki5678 »

Není to úplně dokonalé, ale nic co by vyloženě překáželo, je to o zvyku.
เกมสล็อต
chain
Posts: 98
Joined: January 2, 2013, 3:41 pm
Facebook: http://facebook.com/

Re: Výběr grafického tabletu

Post by chain »

:DDDD hosi som rad ze ste tolerantni
Nebudem poucat - naco?
Su gr. tablety s baterkami - pretoze su bezkablove;) Inak samo-jamo funguju cez kabel.

http://www.wacom.com/~/media/images/pro ... 0_emea.jpg

Wacom je spravna volba - teraz som akurat riesil otazku ci Draw, Art alebo Comix - ono totiz na tablet dali moznost prace aj rukou;) (bez pera - hlavne na pohyb, na kresbu asi nie) mno a nie vsetky to maju. Jo a okrem toho treba pri vybere vyuzit aj softver ktory do balicku patri tiez;) U mna vyhral Art - o velkosti A6 by som ani neuvazoval. To si naozaj rovno nechaj mys;)
Post Reply