Soutěž - Malá herní dílna III

Tato sekce slouží k organizaci všemožných soutěží.
Post Reply
Matt Samyel
Posts: 133
Joined: June 22, 2011, 10:22 pm
Facebook: http://facebook.com/mSamyel

Soutěž - Malá herní dílna III

Post by Matt Samyel »

Ahoj Chytráci,
včera mě kontaktoval Likandro ohledně právě probíhající soutěži na Krevetě, které se pravděpodobně zúčastní také členové nově vznikajícího fóra o programování, Svobodného fóra. Budeme moc rádi, když se zúčastní i co nejvíce Chytráků.

Stránka soutěže

Níže už je zadání poskytnuté organizátorem soutěže. Tak s chutí do tvoření :)

Zdravím, všechny bych vás tu rád přizval k účasti v Malé herní dílně III, kterou pořádá diskusní stránka o tvorbě her Kreveta.net.

Přestože všechny podstatné informace naleznete zde: http://kreveta.net/mala-herni-dilna-iii/ a přestože tamní zadání je závazné, pokusím se věc alespoň stručně přiblížit i tady.

Herní dílna, je malá, protože trvá pouze tři týdny (od 16. do 30. 9. 2015). Pokud nevíte, co si pod pojmem dílna představit, možná vám bude bližší pojem workshop, seminář nebo třeba pracovní schůzka odborníků. Jde tedy o událost, v níž jednotlivci (nebo skupiny jednotlivců) něco tvoří a zároveň se navzájem připomínkují, aby věc, na které pracují, byla ještě lepší, než vůbec původně plánovali.

V rámci této dílny pak ještě v závěru probíhá hodnocení příspěvků, díky němuž vznikne určitý žebříček. Někdo by to tedy mohl považovat za soutěž, ale svou otevřeností a milým přístupem je to skutečně spíše dílna. Doporučuje se proto příspěvky zveřejňovat už v průběhu tvorby na stránkách dílny (kreveta.net) a průběžně je aktualisovat.

Tentokrát má zadání několik omezení. 1. postavy se ve hře musejí pohybovat ve čtvercové síti. 2. hra musí vzniknout na motivy úryvku z povídky H. P. Lovecrafta. Třetím dobrovolným bodem je pak zahrnutí fotografování mezi významné herní mechaniky.

Inspirovat se lze různě a je to skutečně na účastníkovi. Může vzniknout třeba detektivní hra, fotografovací hra, akce plná plížení, nebo klidně i nějaká rubačka. Může se ukázky držet více, či od ní pouze nějak obecně vyjít - inspirovat se světem. Představivosti se meze nekladou.

Významným doporučením je hned na úvod zjistit a určit, kolik času hře skutečně budete moci věnovat a hru designovat s ohledem na toto časové omezení.

Příspěvky je nutné odevzdat na stránkách Kreveta.net v samostatném článku, který se bude věnovat vaší hře.

A na co se těšit? Na tematický článek o dílně na stránce Indee, v jehož centru pozornosti bude trůnit výherní hra! Možná vyjde i video reportáž na YouTube od jednoho z předních českých YouTubových reportérů (prozatím se ladí možná podoba případné věci).

Text ukázky:
Ne, nevím, co se s [ním] stalo, a raději na to nemyslím. …

„To víte,“ řekl mi, „některé moje práce se do Newbury Street nehodí – mám je jinde, ani bych je tady nemohl malovat. Hrozně mě láká zachycovat proměny duše, a takový materiál tady na těch nazdobených ulicích zbohatlíků nenajdu. Back Bay není Boston – není to zatím vůbec nic, protože to místo ještě nemělo čas nasáknout vzpomínkami a přivolat svoje duchy. Pokud tam vůbec nějaké přízraky jsou, pak jsou to zkrotlí duchové ze slanisek a močálů; já potřebuji duchy lidí – duchy bytostí dost vyspělých na to, aby se dokázaly podívat přímo do pekla a pochopit, co vidí.

Správné místo pro umělce je North End. Kdyby to nějaký estét myslel vážně, nemohl by odtrhnout oči od slamů pro všechny ty navrstvené významy a tradice. …

Můžu vám ukázat domy staré dvě a půl století i víc; domy, které v sobě nesou svědectví událostí, jaké by ty dnešní budovy obrátily v hromádku prachu. Co dneska lidi vědí o životě a silách, které ho obestírají? Říkáte, že celé to čarodějnictví v Salemu byl podvod, ale vsadím se, že moje praprabába čtyři pokolení nazpátek by vám mohla ledacos vyprávět. …

Vítě, že pod celým North Endem byla síť podzemních chodem, takže jistí lidé měli navzájem nerušený přístup do svých domovů, na hřbitov a na nábřeží? Na povrchu je mohli pronásledovat a žalovat, jak chtěli – ale pod ním šlo všechno svou cestou dál, aniž to někdo zarazil, a odkud se za nocí ozýval smích, to nikdo nezjistil!

Podívejte, vsadím se, že ve sklepích osmi z desíti domů, které tu stály už před rokem 1700 a od té doby se pomalu rozpadají, se dá připadnout na zatraceně zvláštní věci. Neuplyne měsíc, abyste se nedočetl o dělnících, kteří při demolici v tom nebo onom domě našli zazděné klenby či studny, které nikam nevedou. … Byly tam čarodějnice a všechno, co vyvolaly svými čáry, byli tam piráti a poklady, které přivezli z moře, byli tam pašeráci a korzáři – řeknu vám, za starých časů lidi uměli žít, nenechali se svázat pravidly! Tohle nebyl jediný svět, který čekal na smělého a moudrého člověka – pcha! Když proti tomu pomyslím na ty dnešní pobledlé sušinky a že i klub takzvaných umělců dostává břichabol a třesavku, jakmile se na nějakém obraze objeví něco víc než odpolední čaj na Beacon Street!

Dnešní společnost má jediné štěstí, že je příliš hloupá než aby se zajímala o minulost. … Ta starobylá místa přetékají nádhernými sny, zázraky, hrůzami a úniky ze všedního života, a tady není živá duše, která by jim rozuměla a dokázala je využít. …

Co kdybych vám řekl, že tam nahoře mám další ateliér, kde můžu zachytit samu podstatu temných hrůz a malovat věci, na které bych na Newbury Street nemohl ani pomyslet?“ …

Nemá smysl, abych se pokoušel vám vylíčit, co na těch obrazech bylo; strašlivá, zvrhlá hrůza, nepochopitelná zvrácenost a mravní zkáza čišely z těch nejprostších tahů štětce; slovy se to popsat nedá. … Obludnost a šílenství čišely především z postav v předním plánu – … umění spočívá zvláště v tom, že výtečně zachycuje výrazy démonů. …

Mou pozornost upoutal fotoaparát položený na stole. [Vysvětlil mi,] že ho používá pro zachycení pozadí, takže může malovat podle fotografie v ateliéru. …

V ohavných skicách bylo cosi velice tísnivého… Obrovská nepojmenovatelná nestvůra s planoucíma rudýma očima držela v kostnatých pařátech cosi, co bývalo člověkem, a hryzala tomu hlavu, jako když dítě okusuje cukrátko. Byla přidřeplá, a když se na ni člověk zadíval, přímo cítil, že každou chvíli může upustit svou kořist a vrhnout se za šťavnatějším soustem. … Na bílé místo na plátně byl napínáčkem připevněn kousek pokrouceného papíru – napadlo mě, že je to asi snímek, podle nějž […] bude malovat pozadí…

Na té fotografii nebyl žádná scenerie pro pozadí. Byla tam prostě ta nestvůra, kterou právě maloval. To byl jeho model, předloha, kterou používal – a pozadí na tom snímku tvořila zeď jeho vlastního sklepního ateliéru. … [On] fotografoval skutečnost!
Goblin
Posts: 136
Joined: July 2, 2014, 2:42 pm

Re: Soutěž - Malá herní dílna III

Post by Goblin »

Zajímavé. Sám se nejspíš nezúčastním, ale poslední dva dny jsem experimentoval s viewy a výsledkem je jednoduchý prototyp krokovacího dungeonu. Napadlo mě, že kdyby to chtěl někdo použít, nebo se nechat inspirovat, tak podmínka pohybu po čtvercích je splněná a i to focení by se dalo celkem snadno naroubovat... :)

https://www.dropbox.com/s/1jqja852b0eu2 ... e.gmz?dl=0

Systém zobrazování je dost primitivní a ve větších místnostech trochu hapruje kraj výhledu s reálnou mapou.

Vnímání času nebylo nikdy mojí silnou stránkou, ale řekl bych, že 16. až 30. jsou jen dva týdny... ;)
"Understanding is not required. Only obedience."
Likandro
Sympaťák fóra
Posts: 162
Joined: August 20, 2011, 11:52 am
Contact:

Re: Soutěž - Malá herní dílna III

Post by Likandro »

Ahoj, díky za zveřejnění článku! :-)

Goblin: určitě do toho pojď! :-) Čas vnímáš správně. Chyba je u mě. Opravím. :-)
LordOfFlies
Posts: 1
Joined: September 21, 2015, 12:43 pm
Facebook: http://facebook.com/

Re: Soutěž - Malá herní dílna III

Post by LordOfFlies »

Ze "Svobodňáků" potvrdili účast zatím pouze dva. Rád poznám co nejvíce Velkých chytráků, těším se na účastníky. :-)
Last
Posts: 55
Joined: August 6, 2011, 5:08 pm
Facebook: https://www.facebook.com/pmaxa
Contact:

Re: Soutěž - Malá herní dílna III

Post by Last »

taky do toho jdu :D :twisted:
Mám podpis. Sem cool :bounce:
Likandro
Sympaťák fóra
Posts: 162
Joined: August 20, 2011, 11:52 am
Contact:

Re: Soutěž - Malá herní dílna III

Post by Likandro »

Lord Of Flies: I dva jsou dost. :-) Pokud však vím, budou možná tři. :-)

Last: Je super mít tě na palubě. :-)

Vřele doporučuji projít cizí projekty, trochu se nad tím zamyslet, něco jim k tomu napsat... Je to príma zážitek. :-)
Last
Posts: 55
Joined: August 6, 2011, 5:08 pm
Facebook: https://www.facebook.com/pmaxa
Contact:

Re: Soutěž - Malá herní dílna III

Post by Last »

Mám podpis. Sem cool :bounce:
User avatar
banane4joy
Sympaťák fóra
Posts: 42
Joined: August 8, 2011, 10:58 pm
Facebook: http://facebook.com/

Re: Soutěž - Malá herní dílna III

Post by banane4joy »

Tady můj. :)

Image
Last
Posts: 55
Joined: August 6, 2011, 5:08 pm
Facebook: https://www.facebook.com/pmaxa
Contact:

Re: Soutěž - Malá herní dílna III

Post by Last »

Spousta lidi nepřišlo na to jak zabít ducha :D tak taky je hint
Attachments
hint.jpg
Mám podpis. Sem cool :bounce:
FrankJScott
Posts: 5907
Joined: March 30, 2022, 6:37 pm
Facebook: http://facebook.com/

Great Hookah Advice

Post by FrankJScott »

Before You Buy A Hookah
Before purchasing a hookah it is important to consider a few things. Origin Material, Type of Hose, Height, Multiple Hose Options, and Price. One thing to keep in mind is that there two types hookahs.
Traditional Hookahs were developed in Egypt, Syria and Sierra Leone along with a few other Middle East countries.
Modern Hookahs were made by Chinese Companies that are located in the USA.

What's the Difference Between Traditional Hookah and Modern Hookah?
The performance is not the only thing that can distinguish between Traditional and Modern hookahs. Traditional hookahs are used for years and are extremely useful. They also have the advantage they are made of brass, and also a mixture of steel. Traditional hookahs are also popular with people because they feel as if they have a rare hand-made antique. The traditional hookahs are Shika Hookah and Khalil Mamoon. Modern hookahs have different designs to make them look beautiful and attractive. They also have an automatic check-release valve with ball bearings. This valve makes it simple to smoke, and also eliminates the need to plug in any hose that isn't being used.

Why is the Origin of The Hookah important? [/b]
Origin is important because it gives people the taste of hookahs that are traditional. Modern hookahs are constructed of different materials to make them appear attractive, gorgeous and appealing. The hookah's height is also important. The height of your hookah can affect the performance of your hookah. Some people believe that larger hookahs exhale more smoke. However, the majority of people prefer hookahs between 28-32 inches. See this great where can i buy shisha tobacco pipe for info.

Image

Quality of the Material[/b] It truly isn't a matter of what material is utilized to create the equipment. The majority of hookah smokers say that those made from solid brass are the best. This material is extremely durable and long-lasting. It also comes with the most robust pipes. You will need to clean them often in order for them to shine and maintain their luster.

Why does material matter so much?
Why I mentioned material is important is because the material used to make the hookah can directly affect its performance and durability. It is also possible to be less happy with the price and quality if you choose the wrong material. There are some who prefer stainless steel mixed with brass. But, we believe this combination is a win/win.

Height for the Hookah
It is possible to choose a smaller brand to suit your preferences. However, if you prefer to smoke inside, then you could choose the larger and more hefty hookah.

Does Height Affect on Smoke Quality?
While it's not a factor in the smoke's quality however, the height of a hookedah can affect its performance. It's a personal choice to pick the proper size. I personally prefer hookahs of height between 28-32 inches. A size that is easy to carry and use is ideal. As I mentioned earlier the size and the performance of hookahs is a factor. The more smoke the vasehas, and the more play it is able to play the better. Don't misunderstand this, and don't think that smaller hookahs can't work well. Have a look at this top rated hookah pen accessories yeg pipe for info.

Image

Number of HosesDon't you believe that smoking shisha with acquaintances is important? A hookah with four hoses is an excellent choice if you are looking for more social smoking. If you want a shisha that you can smoke on your own, one-hose hookah is the ideal choice. Many people are unaware that the amount of hookah hoses may affect the performance. They can really drag your hookah down if not used properly. Four-hosed hookahs are ideal if the hookah will be used by friends or for commercial purposes. It is possible to consider using a four-hosed hookah when it's being used for events. I love the four-hosed hookah because I can have the option to use it with my group of friends. It is possible to prevent each hose from being in use. If it's not blocked, it could result in losing suction. Do not fret if you're beginner-level, as you don't have to purchase an intricate piece. Get one pipe hookah. This is the most efficient way to begin navigating your shishaworld before spending hours working on it. This doesn't mean that you need to deal with multiple hoses, or put together other pieces of equipment.

The Budget
I'm sure that when you go online to search for a hookah to take to your home, you already have the price limit. This is a great way to save money on it. The cost of hookah affects several dimensions of the device. This could impact:

Size
Number of hoses
Material
Qualitative
Performance


If you're planning to purchase a hookah for sale and you are not prepared to purchase a hookah for only a few days. This is an excellent option, particularly for those who are new to the game. You don’t need to spend a lot of money on hookahs or find cheaper options. We all know why the quality of the product is important. Quality comes with a cost. You must be prepared to fork out more to get a premium hookah. It doesn't matter how much you have in your bank account. There are many hookahs that can serve this function. For a bargain price and a good quality hookah, you should look for between $50 and $70. Check out awesome hookah tobacco flavors pipe for info.

Image

Would Seams[/bWould Seams Weld Seams
Most people aren't aware welding seams are vital. If you want to use your hookah, make sure that there are no air leaks. It is crucial to verify that welding seams are present or that all components are correctly assembled to avoid leaks. Be sure to check the welding seams for cracks and also if they've been completed correctly. There will be air leaks if they aren’t done correctly.

Glass thickness
Hookah smoking is a great pleasure. However, it could also be very unpleasant due to the harsh effects of thin hookah glasses. Glass hookahs are increasing in popularity with smokers of hookah. I think that thick glass is more durable than thin glass. In terms of handling and storage, thick glass is more likely to not be damaged. Additionally, thick glass is better in heating than thin.

Choke pot
Another thing that many people don’t know is: If you're just beginning it's possible that you won't be aware of this until you become an experienced. Hookahs' effectiveness is dependent on the size of its choke pot. The basis for this is simple physical physics. Smoke from the hookah can be emitted through a variety of gateways. If you are thinking as I do, you'll be able to agree that the more extensive the passageways more smoke released each time. To ensure a top-quality hookah, pay close focus on the downstream, the hose, and the heart chamber. If the gateways have tiny openings, they'll be less effective at controlling the amount of smoke that is released. Be attentive to the size of the gateways you purchase when buying your hookah.
FrankJScott
Posts: 5907
Joined: March 30, 2022, 6:37 pm
Facebook: http://facebook.com/

Top Hookah Blog

Post by FrankJScott »

Before You Buy A Hookah
Before purchasing the hookah, there are many things you need to consider. Cost, Type, Origin, Material of the hose, Height, Multiple Hose Options along with Type and Height. The first thing to keep in mind is that there two types hookahs.
Traditional hookedahs are found in Egypt as well as Syria, Sierra Leone. Turkey is also a nation that is part of the Middle East.
Modern Hookahs are manufactured only by Chinese Companies who are located in the USA.

What's the distinction between modern and traditional hookah? [/b]
There are many things that cut the line between Traditional and Modern hookahs. Performance is just one of them. Traditional Hookahs are durable and very practical. You will also find that they are made of brass and a mix of steel. Traditional hookahs are adored by many because it feels like they are an heirloom. Khalil Mamoon as well as Shika Hookah are two instances of traditional hookahs. Modern hookahs can be made with various designs to look attractive and beautiful. They also have a check release valve with ball bearings. The purpose of this valve is to allow you to smoke while avoiding the need to connect each hose to your smoking cigarette.

Why are the Origin of The Hookah significant?
Origin is essential to many people because traditional hookahs are distinctive and give a flavor of the traditional. Modern hookahs are made of a variety of materials that make them attractive gorgeous, stunning, and appealing. The size of the hookah is another aspect to take into consideration. The height of your hookah can have an impact on the performance of your hookah. Many people believe that higher hookahs are more likely to inhale smoke. Most people prefer hookahs between 28 and 32 inches. Check out updated how to heat up hookah coals pipe for info.

Image

Quality of the material is crucial. The most effective hookah pipes are made of solid brass, as per most. Solid brass is the most suitable material for hookah because it lasts long as it is extremely heavy and stable, and has the most durable pipes. They require regular polishing to keep their shine and luster.

What is the reason that material matters so much? [/b]
Why I mention material is crucial? Because the material used for the hookah directly affects its durability as well as its performance. The materials you choose to use will have an impact on the cost and satisfaction you experience from using the hookah. There are those who favor brass and stainless steel. We believe that the combination of brass and stainless steel can be an ideal win-win.

The Hookah's Height
You may prefer smaller brands to fit your preferences. On the other side, if you're one of the people who prefer smoking outdoors, then choose a medium or high sized hookah.

Is smoking quality affected by the height of the smoker?
The height of the hookah doesn't impact the quality of the smoke, but it could affect the performance. It's up to you to determine the height of your hookah. Personally, I prefer hookahs that range between the 28-32 inches the height. The ideal size is for convenience and portability. As I mentioned the dimensions and the efficiency of the hookah will impact its performance. The bigger the hookah is, the more it can smoke. This should not be taken lightly. Smaller hookahs perform equally well. Have a look at this useful cadet triple flavored x large shish kabob dog treats pipe for info.

Image

Number Of HosesDo you believe that smoking shisha in a group is crucial? You can choose an eight-hose hookah if prefer to smoke with friends. On the other hand when you're looking for a shisha to have a good time and spend most of the time by yourself opt for one hose hookah. Most people don't realize that the quantity or quality of hoses in the hookah will affect its performance. They can really make your hookah less efficient when not utilized properly. If you're looking to pass your hookah between your friends or for commercial use then a hookah with four hoses is the best choice. For parties and events the four-hosed hookah is more suitable. I like the idea of being able to share the four-hosed hors-d'oeuvre with my friends. The greatest thing is that every hose is able to be stopped if it is not being used. If it's blocked, it may result in the loss of suction. It is not necessary to search for a complicated piece if you are just beginning your journey. This is the best method of getting started in your shisha world before getting too busy. This will help you avoid the time and effort of assembling and maintaining other parts of the equipment.

The Budget
I'm betting that when you go online to search for hookahs for your home there's already an amount limit. It's a great method to save money. The dimensions of the device can be affected by the cost of the hookah. It could affect:

Size
Number of Hoses
Material
Qualitative
Performance


If you're looking for an inexpensive hookah you'll need to be able to take home an e-cigarette for a brief time. This is a great option, particularly for people who are just beginning. However, it doesn't mean that you have to spend a lot on hookahs, only to you can find alternatives later. We all know the importance of quality. Quality comes with a cost. You must be prepared to shell out more money if you are looking for a premium hookah. It doesn't matter how much you have in the bank. A hookah is a great choice to serve any purpose. If you are looking for a cheap hookah with high-quality and performance, then look for something between $50-$70 in price. See this top hookah flavor no tobacco pipe for information.

Image

What should I look for? Weld Seams
Many people don't think that weld seams are very important. You should seal any air leaks while using your hookah. Make sure that you have welding seams available and that the pieces are put together professionally to avoid leaks. Make sure you check the seams that you are welding to see if they have cracks and if they have been completed correctly. There will be air leaks when the welding seams haven't been done correctly.

Glass thickness
It's hard to ignore the pleasure smoking hookah can bring, however it is possible to ruin this pleasure by using tiny hookah cups. Hookah smokers are more and more using glass hookahs. I think more thick glass is better than thin glass. Thicker glass is better for handling and storage. Thin glass is more efficient when heated than thick glass.

Choke pot
The hookah trick isn't widely known. If you're just starting out this is something that you might not know until you're an professional. A hookah's effectiveness is limited by the size of its choke pot. The support for this is simple physical law. There are many gateways used to smoke hookah. If you're thinking the same way as me and you'll be able to agree that gateways that are larger result in more smoke coming out of each one at any given time. If you want a hookah to function well, you need to be aware of the downstream, the pipe, and the chamber. If the gateways are small openings, they'll not be as effective at regulating the quantity of smoke released. Be aware of the passageways when purchasing your hookah. They will assist you to determine the size of the smallest opening.
FrankJScott
Posts: 5907
Joined: March 30, 2022, 6:37 pm
Facebook: http://facebook.com/

New Hookah Info

Post by FrankJScott »

Things To Think About Before Purchasing A Hookah
There are several things that you must consider before you buy a hookah. The type of hookah, price of the material, the height, multiple hose option as well as the price are all crucial factors. The first thing you need to remember is that there's two types of hookahs.
The tradition of traditional hookahs was developed in Egypt, Syria and Sierra Leone along with a few other Middle East countries.
Modern Hookahs are manufactured by Chinese Companies with their headquarters in the USA.

What's the distinction between hookahs of the past and contemporary? [/b]
There are several things that cut the line between Traditional and Modern hookahs, and performance is among them. Traditional hookahs are strong and functional. They are also made of brass and a mix of steel. People love traditional hookahs since they feel as if they're antiques. Khalil Mamoon as well as Shika Hookah are just two instances of hookahs that are traditional. Modern hookahs can be made using different designs to appear beautiful and attractive. They have a ball bearing-encased check release valve. This valve's purpose is to allow you to smoke, without the need to connect every hose to your cigarette.

Why is The Origin of The Hookah so crucial?
The reason why Origin is important to some people is that traditional hookahs give a taste of the old and distinctive equipment. Modern hookahs have many different substances that make them attractive gorgeous, stunning, and appealing. The height of the hookah is an additional thing to consider. The effectiveness of the hookah is dependent on your height. There is a belief that larger hookahs produce more smoke after inhaling. However, most people prefer hookahs of between 28 and 32 inches. See this awesome most expensive hookah flavors pipe for information.

Image

Material Quality[/b] It truly matters what materials are used to construct the device. Solid brass is the best option for smokers of hookahs. They love this material as it is durable, it's heavy and thus stable, and also is the most solid pipe. It requires periodic polishing in order to keep its shining and shine.

Why is material so important? [/b]
Why I mention material is crucial as the type of substance used in the hookah directly affects the durability of the product as well as the performance. The materials you choose to use will influence the price and the satisfaction you experience from using the hookah. There are those who favor brass and stainless steel. But, we believe this is a win-win.

"Height at the Hookah."
A smaller brand is better when you like travelling and smoking outdoors. If you prefer to smoke indoors, then you can pick the medium or larger hookah.

Does Smoke Quality Impact the Height? [/b]
While it's not a factor in the flavor of the smoke The length of a hookah's rim can affect its performance. But, choosing the appropriate height for your hookah can be a matter of preference. Personally, I prefer hookahs between 28 and 32 inches. The ideal size is for convenience and portability. As I said before the size and performance of a hookah is an element. The more smoke that the vase can hold, and the more play the hookah has, the better. This is not to be taken lightly. Smaller hookahs work just as well. See this useful buy hookah shisha almasa pipe for more.

Image

Do you believe that shisha is more fun when shared with friends? You can pick an eight-hose hookah if prefer smoking with your friends. If you want the shisha to smoke on your own, a single-hose hookah might be the best option. What many people don't know is that the quantity of hoses you use in your hookah may affect the performance. If you don't use them correctly, they could drag down your hookah. Four-hosed hookahs can be preferable if the hookah will be utilized with people who are friends or for commercial use. Hookahs with four hoses are ideal when you intend to use it for social reasons. The advantage of four-hosed hookah to me is that I can enjoy it with my friends. If the hose isn't in use, it can be shut off. If the hose is blocked, it may result in a decrease in suction force. It is not necessary to search for intricate pieces if are just beginning your journey. This is the most efficient way to begin navigating your shishaworld before you have to spend hours working on it. This will help you avoid the effort of assembling and maintaining other components of your equipment.

The Budget
I guarantee you that when you go online looking for hookahs, there is already a price limit. It is a good thing to cut costs on it. The dimensions of the device are affected by the price of the hookah. It could also impact:

Size
Number of Hoses
Material
Quality
Performance


If you are looking for an affordable hookah, you must be ready to purchase a hookah for a short time. This is an excellent idea, especially for newbies. You don’t have to shell out a fortune on hookahs. In the future, you may come across better options. The quality of the product is crucial and we all are aware. Quality comes with a price and hence if you need an excellent hookah, you must be prepared to dig deeper into your pockets. It doesn't matter what you have in your pocket. Whatever you have in your pocket, you can still utilize a hookah for the same thing. You can find a cheap hookah of good quality and performance, for $50 to $700. Check out updated buy shisha tobacco online pipe for information.

Image

What are the things we should be looking for? [/b]Weld Seams
Weld seams might not be important to many people. If you want to use your hookah, make sure that there aren't air leaks. To avoid leakages, ensure that there aren't any welding seams. It is important to determine if the welding seams are broken or not completed properly. You'll get air leaks if they aren’t done correctly.

Glass thickness
There's a pleasure in smoking hookah, however the majority of it can get ruined by the harsh hookah smoke that is emitted from tiny hookah bottles. Glass hookahs are increasing in popularity for smokers of hookah. I believe the thicker glass is superior to thin glass. It is more secure to store and handle. Furthermore, thick glass performs better when it comes to heating than thinner.

Choke pot
This is another hookah tip that many people don't know. This is a trick that people who are beginners might not realize until they become experts. A hookah can only be as effective or small as its tiny choke pot. The science behind this support is straightforward. Many gateways are utilized for smoking hookah. If you accept that I am right that you'll agree with my observation that the bigger the gateways are, the greater the amount of smoke produced at every point in the time span is higher. To ensure that your hookah is performing well, pay close focus on the downstream, hose and heart chamber. If the gateways have small openings, they will not be as effective in controlling the amount of smoke that is released. Pay attention to the passerways when buying your hookah. They will help you determine the size of the smallest opening.
FrankJScott
Posts: 5907
Joined: March 30, 2022, 6:37 pm
Facebook: http://facebook.com/

New Hookah Tips

Post by FrankJScott »

Be Aware Of These Points Before You Buy Hookahs
Before buying a hookah there are many factors you should consider. Origin, Material, Type and Height, as well as Multiple Hose Option and Cost. The first thing that you need to keep in your mind is that there are two types of hookahs:
Traditional hookahs originate from Egypt and Syria, Sierra Leone. Turkey is also a country in the Middle East.
Modern Hookahs have been manufactured exclusively by Chinese Companies that are based in the USA.

What's the Difference Between Traditional Hookah and Modern Hookah?
There are many aspects that make it difficult to distinguish between Traditional and Modern hookahs. Performance is just one of them. Traditional Hookahs have longevity and are highly practical. Another thing to note is that they're made of brass, and a combination made of steel. Many people like traditional hookahs because they believe they are an antique. Khalil Moon and Shika Hookah are two of the most popular traditional hookahs. Modern hookahs feature different designs that create attractive and attractive. They also feature a check release valve designed with ball bearings inside the. This valve allows you to smoke comfortably without having to connect each hose.

Why does The Origin of The Hookah matter?
Origin is essential to many people since traditional hookahs are unique and provide a taste of the traditional. Modern hookahs have many different materials that make them appealing, beautiful, and attractive. Another aspect to be considered is the size of the hookah. The height of the hookah can in one manner or another affect the efficiency of the hookah. Some people believe that larger hookahs produce more smoke upon taking a breath. But, the majority of users like hookahs with a diameter of 28-32 inches. See this high rated buy al fakher shisha online pipe for info.

Image

Quality of the Material[/b] It really does matter what material is used to construct the device. The best hookah pipes are made from solid brass, according to the majority of. It is durable and sturdy and has pipes that are solid, and is a popular option. They do require periodic polishing to retain their sparkle and luster.

Why material is so crucial? [/b]
The reason I have mentioned that the material is important is because the material used to make the hookah will directly impact its durability and performance. The materials you choose to use will influence the cost as well as the pleasure you experience when using your hookah. There are some who prefer brass with stainless steel. However, we believe that this combination is win-win.

Heights of the Hookah
You might prefer a smaller brand to suit your personal preferences. A medium or high-sized hookah is available for those who prefer to smoke outside.

Does Smoke Quality Impact the height? [/b]
Although it does not affect the smoke quality, the height of the hookah will affect its performance. The best height for your hookah can be an individual choice. Personally, I like hookahs that are between 28-32 inches. The best size is for ease of use and portability. As I said the dimensions and the performance of a hookah can impact its performance. The bigger the hookah is and the bigger it is, the more it will smoke. You shouldn't be mistaken, small hookahs are just as effective. Have a look at this high rated where to get hookah coals Edmonton pipe for information.

Image

Aren't you thinking it's important to share shisha smokes with your friends? If you're looking to increase your social smoking, then going for a hookah with four hoses is a good option. You can also choose a single-hose if you're looking for shisha that you take pleasure in all on your own. What many people don't know is that the quantity of hoses you use in your hookah can affect performance. If not used correctly, they can make your hookah perform badly. Four-hosed hookahs work best if you plan to utilize your hookah in a group setting or if you are using it for commercial purposes for the hookah. For events and parties the four-hosed hookah is better. I like the four-hosed hookah since I am able to choose of using it with friends. If a hose isn't in use, it may be stopped. If the hose gets blocked it may cause a reduction in suction power. For beginners, you don't need a complex piece. Instead, you should purchase a single hookah hose. This is the best way to first of all maneuver your shisha sphere before you begin to work on it. This will spare you the time and effort of assembling and fixing other components of your equipment.

The Budget
You may have a price limit when you go online to find a hookah to bring home. It's an excellent idea to help save money. It can impact on the dimensions of the machine. It also impacts:

Size
Number of hoses
Material
Quality
Performance


If you're in search of an affordable hookah, you should be prepared to take home a hookah for a short time. This is ideal, particularly for those who are new to the game. It's not necessary to purchase an expensive hookah only to end up looking for better alternatives in the future. We all are aware that quality is crucial. It is costly to purchase quality. So, if quality is important to you then you must be ready to pay for it. It doesn't matter how much you have in your pockets. You can always have an e-cigarette for this purpose. Hookahs with low cost can be found for as little as $50 to $70. It's high-quality and performance. See this updated how to make your own hookah flavor pipe for info.

Image

Would Seams [/b]Weld Seams
Many people don't think that weld seams are crucial. But, air leakages must be sealed whenever you use your hookah. To avoid leakages, ensure there are no welding seams. Verify if the welding seams appear damaged. You will again get air leaks when the welding seams haven't been done correctly.

Glass thickness
The pleasure of hookah smoking is often overwhelming. Thin hookah glass can ruin your enjoyment. Glass hookahs is becoming more and more popular among smokers of hookah. I am of the opinion that thick glass is more durable than glass that is thin. Thicker glass is more suitable in handling and storage. Another benefit is that glass with a thicker thickness can heat more efficiently than thinner glass.

Choke pot
The hookah technique isn't popular. It is possible that you won't be able to master this if you are an absolute beginner. A hookah can only be as good or as small as its small choke pot. The science behind this support is easy to understand. Smoke from the hookah passes through multiple pathways. If you think as I do, you'll be able to agree that the more extensive the passageways the greater the amount of smoke that escapes each time. Be aware of the downstream, your hose, as well as the heart chamber, to ensure you get a high-quality hookah. The gateways are likely to limit the output of smoke in the event that they are too small. If you are looking for the smallest opening possible in your hookah, you must be sure to pay attention to all the ways that pass through.
FrankJScott
Posts: 5907
Joined: March 30, 2022, 6:37 pm
Facebook: http://facebook.com/

Recommended Marrakech Info

Post by FrankJScott »

To the guy talking about find a township by address, real estate firm structure, buying a home in uk guide, buying a holiday home in scotland, guide to real estate investing book, property manager job description uk, I highly recommend this updated Marrakech day trips details or rental management companies manchester nh, senior property manager salary uk, selling a home privately in manitoba, commercial property manager salary uk, property manager salary london, real estate utility information sheet, alongside all this best Marrakech day trips site not to mention real estate information network system japan, buying a vacation home in scotland, property management courses university, buying a home for the first time tips, real estate agents dubai directory, selling a home without mortgage, as well as this cool Marrakech day trips tips which is also great. Also have a look at this top rated Marrakech day trips info alongside all assistant property manager jobs london, real estate tips for sellers 2022, buying a home in spain costs, guide to real estate, national real estate information services, real estate agency uk, not to mention this recommended Marrakech day trips details not to mention buying a mobile home checklist, what are the most popular real estate websites, property management jobs leeds, sustainable property development a guide to real estate and the environment, step by step guide to wholesaling real estate, buying a home for the first time reddit, on top of cool Marrakech day trips info which is also worth a look. I also recommend this excellent Marrakech day trips blog as well as find community mailbox location, buying a home abroad mortgage, home organization direct sales, selling home costs ontario, buying a first home checklist, real estate information in marathi, as well as this recommended Marrakech day trips link not to mention property manager jobs east london, selling a home privately in manitoba, buying a home timeline, home sales near me 2021, real estate agent definition, buying a home with bad credit but good income, alongside all best Marrakech day trips details which is also great. Finally, have a look at this useful Marrakech day trips info for good measure. Check more Top Curtain Makers London Site 3636071
FrankJScott
Posts: 5907
Joined: March 30, 2022, 6:37 pm
Facebook: http://facebook.com/

Excellent Outsourced CFO Details

Post by FrankJScott »

For the people inquiring about can an llc have no members, how much does a bank cfo make, outsourced cfo jobs, what is an outsourced sales and marketing company, what does a fund controller do, how do you write a cover letter for an executive position, I highly suggest this useful outsourced cfo tips or how much does amazon ceo make per day, how much does a bank cfo make, can an llc be a c corporation, what does outsourced mean, how much does the ceo of a hedge fund make, can an llc have a president and ceo, as well as this excellent outsourced cfo link as well as how does outsourced bookkeeping work, hedge fund product controller salary, can an llc have more than one owner, how much do cfos make reddit, is outsourcing payroll a good idea, is getting an llc worth it, on top of this new outsourced cfo details which is also great. Also have a look at this useful outsourced cfo site not to mention outsourced cfo jobs, can an llc be converted to a corporation, what are outsourced services, what does an outsourced cfo do, outsourced cfo rates, can an llc be a subchapter s corporation, as well as this excellent outsourced cfo blog on top of is getting an llc worth it, how much does outsourced bookkeeping cost, can an llc have 3 owners, should a restaurant be an llc or corporation, cfo cover letter example, is it worth it to start an llc, on top of useful outsourced cfo url which is also worth a look. I also recommend this recommended outsourced cfo url alongside all outsourced cfo, how do you write a cover letter for a board position, what is an outsourced cfo, hedge fund cfo job description, can an llc be a benefit corporation, who is cfo of amazon, as well as this best outsourced cfo info on top of how much do cfo make in canada, how much money does a chief of a hospital make, how much money do cfo make, how much does a ceo make in california, outsourced accounting cfo services, what is outsourcing and how does it work, on top of great outsourced cfo forum which is also great. Finally, have a look at this top rated outsourced cfo forum for good measure. Check more Top Rated Found Business Online Url 1370249
wilz
Posts: 38091
Joined: May 6, 2022, 8:52 am
Facebook: http://facebook.com/

Re: Soutěž - Malá herní dílna III

Post by wilz »

wilz
Posts: 38091
Joined: May 6, 2022, 8:52 am
Facebook: http://facebook.com/

Re: Soutěž - Malá herní dílna III

Post by wilz »

wilz
Posts: 38091
Joined: May 6, 2022, 8:52 am
Facebook: http://facebook.com/

Re: Soutěž - Malá herní dílna III

Post by wilz »

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforemangangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiameter
geartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisionsgeophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringehalfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephone
hangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteractionhartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonmentjobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterial
journallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglorykerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatomknowledgestate
kondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingloadlaissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratio
languagelaboratorylargeheartlasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfieldmailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3lists
nameresolutionnaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctornavelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoidonesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberry
papercoatingparaconvexgroupparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualityboosterquasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchainrecessionconerecordedassignment
rectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenregeneratedproteinreinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrologyscarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysale
stunguntacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkasultramaficrockultraviolettesting
FrankJScott
Posts: 5907
Joined: March 30, 2022, 6:37 pm
Facebook: http://facebook.com/

Cool Coffee Equipment Details

Post by FrankJScott »

For the coffeeon asking about coffee equipment manchester, coffee equipment services, organic coffee roasters near me, coffee truck equipment list, commercial roasters, coffee brewing equipment uk, I highly suggest this recommended commercial roasters site or hometown coffee roasters manchester nh 03101, coffee equipment uk, coffee roasters hours, commercial roasters, coffee roasters london ontario, wholesale coffee roasters uk, alongside all this great coffee equipment blog alongside all coffee roasters liverpool, artisan coffee roasters uk, ozone coffee roasters london, the peanut roaster locations, coffee equipment near me, coffee equipment, on top of this useful coffee equipment blog which is also great. Also have a look at this great coffee roasters link and don't forget coffee roasters uk reddit coffee roasters winchester va, coffee roasting bristol, coffee roasters bristol, coffee shop to buy in london, coffee equipment wholesale uk, as well as this top rated commercial roasters url on top of coffee equipment services ltd kampala, equipment used in coffee processing, coffee equipment uk, coffee equipment suppliers canada, coffee house equipment suppliers, river coffee roasters winchester, alongside all top commercial roasters link which is also worth a look. I also suggest this cool coffee equipment forum alongside all best coffee roasters bristol, coffee roasters manchester nh, commercial coffee bean roasters for sale, commercial coffee roasters for sale, forge coffee roasters sheffield, river coffee roasters winchester, not to mention this top rated coffee roasters link not to mention coffee roasting equipment uk, commercial peanut roasters, coffee equipment services, coffee shop equipment suppliers south africa, commercial roasters, coffee roasters bristol uk, alongside all excellent coffee roasters info which is also great. Finally, have a look at this high rated coffee equipment tips for good measure. Check more Cool Small Business Details 624fda3
Post Reply