Jak začít (s 2D) grafikou

Photoshop, vektory atd.
Odpovědět
johnylewis
Facebook: http://facebook.com/

Jak začít (s 2D) grafikou

Příspěvek od johnylewis » červen 24, 2014, 10:37 pm

Zdravím :)

Jelikož v létě bude času dost, chci se začít věnovat 2D grafice. Už dříve jsem něco dělal, ale to bylo jen tak z legrace :)

Přes léto bych si rád vytvořil pevný základ (pojmy, co a jak se používá apod.), na kterém bych dále mohl stavět. Bohužel nevím, co vše to obnáší a kde se to mohu naučit.

Poradili byste mi, prosím, nějakou knihu/stránku/YT kanál/cokoliv, co bych mohl využít jako "studijní materiál"?

A ještě taková dodatečná otázka: je lepší začít s úpravou fotek či s tvořením grafiky (snad jsem tento dotaz napsal alespoň trochu srozumitelně :D) ?

Předem mnohokrát děkuji :)

chain

Re: Jak začít (s 2D) grafikou

Příspěvek od chain » červen 26, 2014, 3:07 pm

Na vacsinu tvojich otazok, neexistuje jednoznacna odpoved.
Ak chces zacat s grafikou celkovo, je na mieste ak co to nakreslis aj rukou (aby si mal v oku perspektivu, poznal spravanie farieb a td... ).
Vskole sa uci najprv bitmapa a potom vektor(kvoli plynulejsiemu prechodu na pripravu do tlace) ale postup je na tebe.

Ak by som tuto otazku riesil ja, tak radsej bitmapa a dokreslovat najprv fotky a potom ist do vektoru....
Cize nejaky gimp a paralelne s fotkami v nom riesit aj vlastne tvary (vektory) a potom urcite do Adobe balika, aktualne su studentske ceny na cely balik uplne vpoho...

PepiCzech
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak začít (s 2D) grafikou

Příspěvek od PepiCzech » červen 28, 2014, 8:41 pm

Prvně si ujasni, co vlastně chceš dělat.

2D grafika - bitmapová či vektorová nebo i fotografování (to jsou taky bitmapy - technicky vzato) je každá samostatná disciplína s řadou podskupin.

Zkus buď vše, naťukni si co by tě asi tak bavilo a po tom jdi. Nebo ušetři čas, pokoukej po internetu co se ti líbí a dohledej si k tomu zdroje, jak se to dělá.

Každý z těch oborů je - pokud nemáš talent od Pánaboha - studium na léta (spíš na celý život), pokud v tom chceš být dobrý.

Obecně - výuce a řadě zaručených tvrzení- je imho vektorová grafika výrazně jednoduší než bitmapová - v zásadě tam jsou tvary, výplně a operace s nimi a pokud pochopíš princip, můžeš hodně rychle nabrat skill efektem sněhové koule. Sám za sebe doporučuju spíše Corel, který se sice ovládá výrazně jinak než Illustrator, ale přijde mi výrazně efektivnější v poměru investovaný čas/výsledek, v Čechách, pokud vím je to produkty Adobe/Corel tak cca 50/50 záleží na firmě, velikosti, cenové politice atd. Obecně - když chápeš principy, jsi schopen tvořit v Illustratoru/Corelu/Inkscape. Navzdory právě řečenému bych se zkusil vyhnout právě open-source řešením která jsou dobrá pro hobbysty a umělce a sáhl bych po komerčních produkčních nástrojích - ušetříš si tím spoustu času budoucna a vyvaruješ se některých ne-úplně-dobrých návyků.

Fotky jsou běh na dlouhou trať a tak komplexní (a v případě focení i finančně náročná) disciplína, že bych to zvážil, zda se do toho pouštět. Pokud ano, neváhej se na mě kdykoliv obrátit, rád pomůžu - budu-li vědět. Pokud jsi na tom aspoň trochu slušně s angličtinou, na YT jsou mraky a mraky videí a na excelentní úrovni, v případě zájmu můžu dohledat pár dobrých, co třeba mě hodně pomohly.

Pro bitmapy platí totéž co o fotkách/focení. Pokud se chceš věnovat kresbě doporučuju knihu "Jak lépe kreslit"která tě provede základy od držení tužky přes kompozici, základy kresby až po pokročilé techniky. Ale nepočítej s tím, že to zvládneš za 2 měsíce "přes léto" :)

Ad fotky a 2d grafika - výborná jsou výuková DVD "Profesionální postprodukce" od Stanislava Petery (potažmo Light garden academy).

Ber to všechno s rezervou, je to o tom na jakém levelu se tomu chceš věnovat. Pokud chceš něco dělat pořádně a třeba se tím jednou i živit, je potřeba se tomu věnovat a počítat s tím, že je to běh na delší trať.

Odpovědět