Prevod do nižších bitov [vyriešené]

Photoshop, vektory atd.
Odpovědět
ipq

Prevod do nižších bitov [vyriešené]

Příspěvek od ipq » leden 24, 2013, 2:42 pm

Je to vyriešené, už som prišiel na to ako to spraviť i v Corel-Photo Painte a docieliť nižších bitov i s floyd-steinbergov ditheringu a musím poviedac, páči sa mi to! Ak by ste chceli vedieť ako na to, tak tu je menší manuál:
Spoiler: ukázat
Otvorte si nejaký grafický program a vytvorte si veľkú plochu, do ktorej vložíte ako objekt tri-krát ten istý obrázok, každý vedľa seba a na každý z nich dajte obdĺžnik ako objekt s farbami. Na jeden s červenou farbou, na druhý zelenú a na tretí modrú. U všetkých troch obdĺžníkoch aplikujte subtraktívny blend(Pozor: každý iný program môže inak spracovávať blend, takže si overte ako to robí). Pri aplikovaní blendu si potom všimnete, že zobrazujú informáciu každý z nich samostatne o farebnej palete. Vytvorte jeden veľký biely obdĺžnik na ne a aplikujte blend color, vtedy to odoberie farby z nich a zanechá len čiernu(pokiaľ to nebude fungovať, povedzte). Ak je to, zvoľte režim 8-bit a tam nastavte, koľko farieb má zobrazovať a typ ditheringu. Pokiaľ chcete 9-bit, nastavte, nech to má 8 farieb, pri 15-bit je potreba 32 farieb. Po aplikovaní znovu dajte ho do 24-bit a znovu vložte na každý samostatný obrázok obdĺžnik s farbou, jeden červený, druhý zelený a tretí modrý a na všetky tri aplikujte subtraktivný blend. Po aplikovaní všetky tieto tri obrázky spojte k sebe a na dvoch zapnite additívny blend, výsledok by už mal byť potom vidieť. Pokiaľ si neviete rady, môžete mi napísať cez SZ.

Mám otázku, je nejako možné v grafických programoch zmeniť paletu farieb na nižší počet t.j. že mám napr. 24-bit obrázok ale chcem ho previesť do 15-bit, 18-bit alebo len 2-bit, jednoducho akúkoľvek úroveň bitov na danom obrázku ale neviem ako. Používam Corel-Photo Paint ale neviem nájsť, či je tam taká možnosť, maximálne len prevod do 8-bitov(a neviem, či to dáva voliteľnú paletu aká je na obrázku). Je nejaký spôsob ako spraviť prevod obrázku z 24-bitv na menšie so základnou paletou farieb(kľudne i simulácie ako napr. palety s herných konzol) a možnosťou akéhokoľvek ditheringu.
Naposledy upravil(a) ipq dne květen 17, 2013, 7:13 pm, celkem upraveno 1 x.

PepiCzech
Facebook: http://facebook.com/
Kontaktovat uživatele:

Re: Prevod do nižších bitov

Příspěvek od PepiCzech » leden 25, 2013, 12:18 pm

Pokud chápu dobře dotaz...

to co popisuješ, tak ti jde o změnu počtu barev v obrázku...

nejjednodušší cesta:
Ve Photoshopu - Soubor -> Uložit obrázek pro web -> typ souboru GIF -> máš paletu 256 barev, kterou může zredukovat v rozmezí 2-256 barev, lze "vypnout" konkrétní odstíny (ikonka popelnice), převést na konkrétní počet barev i navolit dithering.

Pokud ses ptal na něco trochu jiného, dej vědět...

Likandro
Sympaťák fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Likandro » leden 25, 2013, 2:49 pm

Doporučuji najít si na podobné věci pixelartový editor, protože ten je pro podobné práce přizpůsobený (a nikde jinde než v pixelartu dnes nemá smysl řešit počet barev), ba dokonce to v něm snad ani jinak nejde. Znovu doporučuji GrafX 2. Redukce barev je tam velmi jednoduchá. Otevře se hned na začátku v 256 a kliknutím na pal, a pak navolení počtu barev a reduce, se jednoduše zmenší počet barev, přitom velmi "inteligentně". Navíc budeš mít nad paletou absolutní kontrolu - změna barvy v paletě = změna barvy na obrázku.

ipq

Příspěvek od ipq » leden 25, 2013, 5:14 pm

@PepiCzech: Áno o zmenu počtu farieb, ten prevod do GIF, to vie i Corel, to som už skúšal ale neviem, či vyšší počet farieb to dovolí ako napr. 230 000 farieb, gif tuším dáva len tých 256.

@Likandro: Nejde mi teraz o kresbu(i keď niekedy skúsim, mám o tom programu napísané v notepade i s linkom) ale o konvert obrázku s celých 24-bitov na menší napr. fotografie.

Takto to vysvetlím, chcem napodobiť menšiu bitovú hĺbku farieb, ktorá sa vyskytovala v starých počítačoch a herných konzolách, taktiež i na 16 a 18-bitových systémoch(napr. v GBA, NDS a SNES). Chcel som spraviť nejaký pokus s tým.
Chcel som zo simulovať bitovú hĺbku, ktorú má Nintendo DS, pretože som chcel skúsiť, či je ozaj pravda, či sa dá za pomoci blendu nasimulovať zvýšenie palety, keď sa hovorí(resp. píše s Wikipédie) že sa 2D vykresľuje v 15-bitoch ale s blendom, za pomocí ktorého má väčšiu škálu farieb ale po skúsenostiach chvíľu hrania cez Desume som si všimol, že sa 'asi' ozaj vykresľujú cez 15-bit, tak som chcel skúsiť spraviť pokus, čo sa stane, keď rozdelím obraz na dve časti(saturovaný - čienobiely a s informáciu o farbe so svetlosťou, po prípade ukážem) a znovu ich spojím, aký výsledok vznikne.

EDIT: pomýlil som v skratke, malo tam byť GBA a nie GBC.
Naposledy upravil(a) ipq dne leden 25, 2013, 10:10 pm, celkem upraveno 1 x.

Likandro
Sympaťák fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Likandro » leden 25, 2013, 9:45 pm

Toho se bojím, nedocílíš nijak snadno nebo ne takhle snadným postupem. Pokud vím, tak GBC sice používal asi 36 000 barev, ale zařízení jich zobrazilo na obrazovce jen 56 z těchto 36 000. Takže výsledný obraz nedostaneš redukcí na X bitů, ale redukcí na 56 barev, kde zpravidla pozadí sežralo nejvíc a charakter v popředí jen pár barev...

U dalších typů mi přijde, že rozdíl bude oproti dnešku buď podobného druhu nebo úplně nepozorovatelný. Často je největší rozdíl použitá technika, kdy 256 pixelart prostě vypadá pořád trochu jinak než digitální malba s milionem barev... je to takové ostřejší ... přesnější... čekal bych rozdíl tedy spíš v tomhle než jen v pouhém počtu barev.

ipq

Příspěvek od ipq » leden 25, 2013, 10:16 pm

Likandro: Pomýlil som sa v skratke, chcel som dať GBA ale miesto toho som tam dal C.

Pravda, GBC mal len tých 56 farieb ale niekde som si čítal, že neviem ktorej spoločnosti sa podarilo nejako zvýšiť paletu v hre, čo mi pripadá pochybné(ale ak je pravda, že v cartridge sa dal pridať HW navyše, tak niet pochyb).

susuki5678
Facebook: http://facebook.com/

Re: Prevod do nižších bitov [vyriešené]

Příspěvek od susuki5678 » srpen 5, 2016, 5:46 am

pozadí sežralo nejvíc a charakter v popředí jen pár barev...

goldenslot

Odpovědět