Sladění barev na monitoru a tiskárně

Photoshop, vektory atd.
Odpovědět
Fiocu
Facebook: https://www.facebook.com/fiocu
Kontaktovat uživatele:

Sladění barev na monitoru a tiskárně

Příspěvek od Fiocu » listopad 12, 2012, 4:31 pm

Nazdar!
Mám drobnou otázečku - lze nastavit barvy v pc tak, aby například, pokud vytiskneme určitý obrázek, byly barvy na obrázku totožné s barvami v počítači? :D

Díky za odpověď:)
Život je škola pravděpodobnosti. -- Walter Bagehot

ipq

Re: Sladění barev na monitoru a tiskárně

Příspěvek od ipq » listopad 12, 2012, 11:13 pm

Napadajú ma dve varianty:
1. Aplikovať ICC profil na obrázky a vtedy mala byť vidieť totožnosť toho obrázku na papieri a monitore(záleží ako je aj nastavený jas a intenzita farieb u pixelov a taktiež). Ale zdeformuje originálnú paletu farieb len kvôli tomu, že sa vyrovná spektrum.
2. Nastaviť na monitore farebnú schému ako je napr. takáto:
9300k
6500k
sRGB
(potom si hrať aj s jasom, čo je podsvietenie a intenzita farieb, ktorá má svietiť najviac)
Ja mám nastavené 9300k, pretože lepšie mi to zobrazuje spektrum farieb oproti 6500k ale zas záleží aj na monitore, aký typ to je a aké spektrum dokáže zobraziť, ja som mal jeden 5:4 monitor, ktorý mal otrasné spektrum farieb i interpoláciu, tak som sa ho zbavil.

Monitory využívajú aditívne miešanie farieb, čo znamená čo raz svetlejšie zatiaľ čo u tlačiarní je to opačne, tá robí subtraktívne miešanie farieb, čo odpovedá i tá paleta CMYK a to je vždy tmavšie. jedinou možnosťou ako vyrovnať farby je ten ICC profil, potom už len druhé nastaviť si svetlosť a spektrum na monitore alebo trochu nablednúť obraz ale ako viem, monitory a projektory vždy budú zobrazovať bledšie farby svetlejšie zatiaľ čo tlačiarne naopak.

Odpovědět