GameMaker Studio 2

Novinky, pravidla a diskuze o serveru Velkej Chytrák.
Odpovědět
ipq

GameMaker Studio 2

Příspěvek od ipq » listopad 29, 2016, 6:42 pm

Zdravím, napriek tomu že v dnešnej dobe s diskusnými fórami je to ako so slabými výpredajmi elektroniky som sa rozhodol predsa len oznámiť novinku, ak ešte toto fórum sledujete.

YoYo Games oznámili GameMaker Studio 2

Ty z vás čo používate GM:S jednotku, mal by upgrade fungovať na dvojku voľne ale niesom si istý, nakoľkoje táto informácia tiež pre mňa novinkou ale viem, čo som sa dočítal, budú tam tiež kolekcie ako Pro alebo Master Kolekcia. Do bety sa dá prihlásiť a otestovať to. Dá sa aj zakúpiť ale by som si dal pozor, je to Betaverzia, nejaké chyby tam môžu byť.

A tak tiež by som upozornil ešte na jednú vec, HW špecifikácie sa zvýšili, program si vyžaduje 64-bit OS s DX11 podporou a minimálne 4GB RAM. Zatiaľ sa dá testovať na Windowse(od sedmičky vyššie). Takže ak niektorý z vás ešte stále preferujete Windows XP(čo pochybujem) alebo máte notebook len s 32-bit OS, tak môžete na to zabudnúť.

Čo sa týka featuriek, tiež som to len nedávno vzhliadol, takže to tiež skúmam dokumentačne ale som si všimol niekoľko vecí(samotný program už nemám nainštalovaný nakoľko v GM už nerobím ale len okrajovo si pozriem novinky):
  • Je tam nové GUI, narozdiel od toho staršieho ale stále si zachováva niektoré staré prvky(štruktúra, kde sú obrázky alebo ostatné).
  • GML script sa zachoval ale sú tam nové prvky, ktoré nahradili tie staré. Iné staré prvky boli odstránené a pribudli nové.
  • Backgrounds tam už nieje, budú len spritesy, cez ktoré sa bude určovať, či je to sprite, background, texture či tilemap.
  • Upravený editor, možnosť tvoriť i animácie a upravovať i počas animácií.
  • Nejaký sound mixer.
  • Chain view. Ak ste robili niekedy v iných programoch a ste si všimli, že tam sú okna spojené lasom, tak SM:S2 to bude mať tiež, takže mala by byť lepšie vidieť orientácia.
  • Vrstvovanie, animované tilesy a ďalšie.
Čo sa týka exportu, dá sa ale len s GM:S1, staršie GM formáty(gm81, gmk, gm6, gmd, gms) niesu podporované. Ak by ste niekto chceli prekonvertovať staršie GM súbory na novú verziu, spravte to cez jednotku studio a potom u dvojky dajte import s jednotky. A tak tiež treba prepísať script ako som už napísal.

Zoznam zdrojov:
Introducing GameMaker Studio 2
GameMaker Studio 2: Beta Newsletter #1
GameMaker Studio 2: Available for purchase!
Help desk
Dokumentácia*
Ceny a HW nároky

* - mala by byť k dispozícií aj v samotnom programe.

Pokiaľ ste sa zapojili do betatestu, chyby nehláste na fórume ale TU(anglicky).

EDIT: Konečne má vyjsť verzia pre Nintedo konzolu a to pre switch: https://www.yoyogames.com/blog/462/game ... ndo-switch
Naposledy upravil(a) ipq dne březen 9, 2018, 6:26 pm, celkem upraveno 1 x.

antiku

Re: GameMaker Studio 2 Beta

Příspěvek od antiku » leden 28, 2017, 9:51 pm

Že by Game maker, který jde normálně používat? Vypadá to opravdu úchvatně. Nedivím se, že v trialu ani nejde export. Vypadá to opravdu pěkně a v mnohém to již nebude tolik omezovat. Bohužel už ve verzi Studio jsem zjišťoval, že mnoho věcí, co dřív fungovali, tak teď nefungují. Škoda, tak doufám, že na výkonu a možnostech v kódu jenom přidají a neuberou. Tam jsou podle mě ještě nedostatky. Ale všechno asi do jednoho příkazu předělat nelze :D

Odpovědět